رگولاتور


روگولاتور ولتاژ یا تنظیم کننده ولتاژ نوعی از نیمه رساناها هستند که برای تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن ولتاژ به کار میرن.کارایی رگولاتور در اینه که منبع تغذیه مدار به برق شهر وصل بوده و اگه ولتاژ برق شهر نوسان کنه باعث وارد شدن لطمه به مدار میشه مخصوصن دقت قطعاتی که حساس به نوسانند رو پایین میاره و نتیجه نامطلوبی داره.

همان طور که گفته شد رگولاتور برای ثابت نگه داشتن ولتاژ  روی مقدار معلوم به کار میره.کاربرد دوم رگولاتور اینه که وقتی یه ورودی مثلن 24ولت داریم و در مدار 5ولت برای میکرو یا هر المان دیگه ای نیازه میتونیم از رگولاتور برای رسیدن به مقدار ولتاژ مدنظر استفاده کنیم.

رگولاتور سه پایه داره که یه پایه اش برای ولتاژ ورودی و پایه دیگه اش برای ولتاژ خروجی و پایه دیگری هم مشترک بوده و به زمین وصل میشه.

ولتاژ خروجی بسته به مدل رگولاتور میتونه عدد ثابت مثبت یا عدد ثابت منفی و یا متغییر باشن که با این تقسیم بندی سه نوع رگولاتور داریم:

1)رگولاتور ولتاژ خروجی ثابت و مثبت

2)رگولاتور ولتاژ خروجی ثابت و منفی

3)رگولاتور ولتاژ خروجی متغییر

رگولاتور نوع اول با کد 78XX  یا L78XX یا M78XXشناخته میشن و رگولاتور نوع دوم با کد 79XX که XX ولتاژ خروجی رو نشون میده مثلن 7805 یعنی خروجی رگولاتور مثبت 5 ولته یا 7915 یعنی ولتاژخروجی منفی 15 ولته.L یا M نشان دهنده حداکثر جریان دهیه (L= تا 1 آمپر ،=M تا 1.5 آمپر)

ولتاژ ورودی رگولاتورهای سری 79XX ولتاژ منفی هستش.

به وسیله رگولاتورهای نوع سوم می توان ولتاژ خروجی را کنترل کرد. معروف ترین و پر کاربردترین نوع خروجی مثبت آنها LM317 و LM138 و LM338 و خروجی منفی آنها LM337 می باشد. این قطعه برای راه اندازی نیاز به یک مدار جانبی مختصر دارد.

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *