Pull down پول دان و Pull up پول آپ چیست ؟

پول دان و پول آپ چیست ؟ معمولا وقتی که ما پایه ی از میکروکنترلر داشته باشیم، که بخواهیم آن را برای عملکردی به کلید وصل کنیم. آن را پول آپ یا پول دان میکنیم. چون درصورتی پول آپ یا دان نکرده باشیم، نویزهای موجود در اطراف. بر روی پایه میکروکنترولر تاثیر گذاشته، و آن را خاموش و روشن میکند. در نتیجه در روند کار میکرو خلل ایجاد می شود.

برای همین ما معمولا یک مقاومت بین ۴٫۷ تا ۱۰ کیلو اهم را از ولتاژ مخالف عملکرد پایه میکرو، به پایه میکروکنترلر متصل می کنیم.

ولتاژ مخالف عملکرد پایه میکروکنترولر، دقیقا چیست؟!

به عنوان مثال تصویر زیر رو در نظر بگیرید.

در مدار بالا، وقتی که یک ولتاژ منفی (در تصویر GND) به کمک (BUTTON) برای میکروکنترولر فرستاده می شود، یک عمل خاص اتفاق می افتد.یعنی در میکروکنترولر اینطور تعریف شده است که وقتی پایه (به عنوان مثال پایه ۲۰) وضعیتش ۰ شد. LED را روشن کن.
حال در محل اتصال کلید به میکروکنترلر (سمتی که پایه خروجی کلید به پایه ۲۰ میکروکنترلر وصل می باشد) را به مقاومت پول آپ وصل می کنیم. در سمت دیگر مقاومت پول آپ جریان مثبت (یعنی وضعیت ۱) قرار دارد. اکنون این جریان پول آپ (که یک ولتاژ ضعیف است) روی پایه ۲۰ میکروکنترلر افتاده و از گرفتن نویز بر روی آن پایه جلوگیری می کند.ضمن اینکه وضعیت پایه را ۱ نگه خواهد داشت.
زمانی که ما کلید را بفشاریم، جریان زیاده منفی وارد شده از آن ولتاژ مثبت ضعیف شده پول آپ ، به راحتی پیشی گرفته و نتیجه پایه میکروکنترلر را منفی یا ۰ می کند.
به دلیل وجود مقاومت بالا اتصال کوتاه ناچیزی که می توان از آن صرف نظر کرد بین مثبت و منفی اتفاق می افتد.

Pull up پول آپ چیست ؟

در این حالت کلید یا عامل عبور دهنده جریان از یک سمت به منفی (۰) متصل شده و از طرف دیگر (خروجی) از طریق مقاومت به برق مثبت (۱) متصل می شود.

در این حالت در صورت بسته (روشن) بودن کلید خروجی صفر ولت (۰) و در صورت باز (خاموش) بودن کلید خروجی مثبت (۱) دریافت خواهید کرد.

Pull down پول دان چیست ؟

در این حالت کلید یا عامل عبور دهنده جریان از یک سمت به مثبت (1) متصل شده و از طرف دیگر (خروجی) از طریق مقاومت به برق منفی (0) متصل می شود.

در این حالت در صورت بسته (روشن) بودن کلید خروجی مثبت (1) و در صورت باز (خاموش) بودن کلید خروجی صفر ولت (0) دریافت خواهید کرد.

چرا مقاومت 4.7 تا 10 کیلو اهم ؟

اگر مقدار مقاومت کمتر از 4.7 کیلو اهم باشد، ممکن است باعث اتصال کوتاه شود. و اگر هم بیشتر از 10 کیلو اهم باشد، ممکن است دیگر نویز ها را از بین نبرد (یا تاثیرش کم باشد) . در طراحی سنسور ها و مدار های مختلف مقدار مقاومت پول آپ یا پول دان مشخص می شود، اما معمولا مقاومت پول آپ و دان از بین 4.7 تا 10 کیلو اهم انتخاب می شود، میزان احتمال نویز موجود در محیط و جریان موجود بر روی مدار در انتخاب مقاومت مناسب تاثیر گزار است. بیشتر مواقع مقاومت 10 کیلو اهم روی پایه هایی که به کلید متصل هستند گذاشته میشود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

8 پاسخ به “Pull down پول دان و Pull up پول آپ چیست ؟”

 1. ارمان خانی نیم‌رخ
  ارمان خانی

  مهندس جان تشکر بسیار ممنون از لطف بی کرانت

 2. مهدی نیم‌رخ
  مهدی

  بسیارممنونم.پاینده باشین تاماازکمک وراهنماییهای شمابرخورداربمانیم..

 3. عادل نیم‌رخ
  عادل

  تشکر
  برای شما مقدور هست که نحوه محاسبه مقدار مقاومت را بگید؟

 4. اسماعیل نیم‌رخ
  اسماعیل

  خلاصه و مفید تشکر

 5. امیر نیم‌رخ
  امیر

  ممنون بابت آموزش خوبتون میخواستم بدونم اگه پول آپ داخلی فعال هست آیا بازم نیاز به مقاومت خارجی داریم؟/ چون من این پروژه رو با حالت پول آپ انجام دادم بدون مشکل بود

 6. حسن مرادی نیم‌رخ
  حسن مرادی

  آفرین بر این زبان و دانش سپاسگزارم
  اگر کمی هم در باره نحوه پول آپ کردن در برنامه نویسی توضیح می دادید عالیتر میشد

 7. امیرحسین نیم‌رخ
  امیرحسین

  خسته نباشید.با ارزوی پیشرفت روز افزون.

 8. Erfan نیم‌رخ
  Erfan

  بسیار ممنونم مهندس جان. عالی توضیح دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *